Slovinská kultura
Tato část stránek nechce být podrobnou studií na dané téma, ale spíše doplňujícím přehledem, který zdůrazňuje míru, v jaké je slovinská krajina, lidé a minulost provázány s vlastní kulturou, ze které vyrůstalo zdejší národní povědomí.
Divadlo
Samozřejmě nelze nezačít u nejvýznamnější scény, u Slovinského národního divadla. Skládá se ze dvou celků - Činohry (Drama) a Ope ry. Činohra sídlí v bývalé budově německé scény, Opera v novobarokní budově staré Opery, která v současné době prochází náročnou rekonstrucí, takže operní i baletní představení se konají na scénách hlavního kulturního centra Lublaně, Cankarova domu.
Poměrně čilé vztahy s českými scénami mělo v posledních dvaceti letech Městské divadlo v Lublani.
Mezi výrazné scény mimo Lublaň patří např. Slovinské národní divadlo v Mariboru, Prešerenovo divadlo v Kranji nebo Slovinské národní divadlo v Nové Gorici. Slovinci také provozují stálou divadelní scénu v Terstu - Slovensko stalno gledališče, která je jedním z důležitých národně identifikačních míst pro slovinskou menšinu v Itálii.
Hudba
Vrcholnými tělesy v oblasti vážné hudby jsou Slovinská filharmonie a Symfonický orchestr RTV Slovenija, z vokálních souborů jsou i mimo Slovinsko známí Lublaňští madrigalisté.
V oblasti moderní populární hudby patří mezi oceňované autory písničkáři Vlado Kreslin (ukázka1 a ukázka2) a Zoran Predin. Období 80. let bylo ve Slovinsku ve znamenípunku, jehož nejznámějšími představiteli byla skupina Pankrti (v překladu: Parchanti). Podobně byla politicky i umělecky provokativní skupina Laibach (ukázka), která je dnes vůbec nejznámější slovinskou kapelou v zahraničí a pravidelně koncertuje i u nás. Silnou písničkářskou tradici doplňují také Jani Kovačič, Tomaž Domicelj, Andrej Šifrer, Adi Smolar, Tomaž Pengov nebo Iztok Mlakar. V oblasti šansonu je dnes již legendou básnířka Svetlana Makarovič, jejíž písně dnes interpretuje mladá herečka Janja Majzelj (ukázka). Nejpopulárnější rocková skupina posledního desetiletí je jednoznačně Siddharta (ukázka 1 a ukázka 2).