headerphoto

Průmyslová centra

Goreňsko

Nejvíce průmyslových center se nachází v oblasti půlměsíce. Jesenické železárny jsou významným zaměstnavatelem na Goreňsku. V Jesenicích zůstává v provozu jedna ze tří (vedle firem Metal Ravne a Štore Steel) dnešních slovinských oceláren, firma Acroni Jesenice. Toto odvětví procházelo v 90. letech 20. století hlubokou krizí, ale podařilo se najít nová odbytiště zejména v Asii a výroba v posledních letech dokonce stoupá. Nedaleko leží jedna z mezinárodně nejznámějších slovinských průmyslových značek, a sice výrobce sportovního vybavení Elan v Begunje. V Kranji je významný gumárenský průmysl, zejména firma Sava Kranj, vyrábějící automobilové pneumatiky. Jejím dnešním vlastníkem je americký GoodYear.

Doleňsko

Jednou z nejvýznamnějších dnešních slovinských firem je Krka z Nového Města, zabývající se výrobou léčiv (např. i u nás známé pastilky Septolete). Dnes má přes 5800 zaměstnanců a dodává léčiva do více než 70 zemí po celém světě. Své dceřiné pobočky má mj. v Polsku, Rusku či Chorvatsku.

V Novém Městě sídlí také jediná slovinská automobilka Revoz, a. s., vlastněná francouzskou automobilkou Renault (již od 1991). Její hospodářské výsledky tvoří zhruba 8 % slovinského exportu. Vyrábějí se zde modely Clio II. a nový Twingo. Firma vyrábí ročně kolem 200 000 vozů, z nichž je drtivá většina (98 %) určena na vývoz. Zaměstnává necelé tři tisíce pracovníků.

Již roku 1965 byla v Novém Městě založena firma Adria mobil, s. r. o., (http://www.adria-mobil.com) vyrábějící automobilové karavany a přívěsy. Zaměstnává kolem 600 lidí a 98 % produkce je určeno na vývoz. Má dceřiné firmy v několika evropských zemích.

Lublaň

Druhou významnou slovinskou farmaceutickou firmou byla donedávna lublaňská firma LEK. Od r. 2002 je součástí švýcarského koncernu Sandoz a od r. 2006 vystupuje již jen pod jeho jménem.

Štýrsko

Gorenje
Gorenje Velenje

Jednoznačně největší a nejúspěšnější slovinskou firmou současnosti je velenjské Gorenje, a. s.. Je to největší slovinský exportér, celkem 86% výnosů z prodeje je vývozních. Založeno bylo r. 1950, má kolem 10 000 zaměstnanců a patří mezi osm největších výrobců bílé techniky v Evropě. Patří jí také řada závodů po Evropě. U nás vlastní od r. 2005 firmu Mora Moravia v Hlubočkách u Olomouce, výrobce kuchyňských sporáků.

V Celje sídlí velký závod zpracovávající zinek (od 1873) Cinkarna Celje, a. s. (http://www.cinkarna.si). Zaměstnává kolem 1100 lidí, více než 80 % výroby směřuje na zahraniční trhy. Od 70. let zpracovává také sloučeniny titanu (TiO2), které dnes tvoří jádro zdejší výroby.

Přímoří

V Koperu sídlí strojírenský podnik Cimos, a. s., (www.cimos.eu), který již v 50. letech spolupracoval s firmou Citroen při výrobě automobilů (mj. se tu vyráběl populární Citroen 2CV). Dnes vyrábí autodíly, zemědělské stroje a strojírenské vybavení.

Potravinářský průmysl

Mezi významné potravinářské firmy patří zejména ty, které produkují různé druhy nápojů. Ve výrobě piva jsou největšími konkurenty Pivovarna Laško, a. s., (http://www.pivo-lasko.si) a Pivovarna Union, a. s., v Lublani, které dnes tvoří spolu s dalšími firmami (např. Radenska) jediný obří koncern, vyrábějící vedle piva také minerální vody, sirupy, různé druhy alkoholických nápojů aj. Tradice pivovaru Laško sahá až do roku 1825, kdy byla zahájena lokální výroba piva. Nejznámější značkou pivovaru Laško je pivo Zlatorog. Historie lublaňského pivovaru Union (http://www.pivo-union.si) sahá až do roku 1864, tehdy ještě pod jménem Kosler. R. 1909 byla založena akciová společnost pod dnešní názvem Union. R. 1987 firma otevřela muzeum pivovarnictví (Pivovarski muzej). R. 1995 významně rozšířila nabídku o nealkoholické nápoje se značkou Sola a Zala. Pivovar Union začal vyvážet r. 1965 do Itálie, dnes exportuje do zemí bývalé Jugoslávie, ale i některých zemí západní Evropy a USA.

Minerální voda Radenska z obce Radenci na východě země byla objevena dr. Karlem Hennem r. 1833, který ji začal plnit nejprve do hliněných lahví r. 1869. R. 1936 dostala svou tradiční obchodní známku, tj. tři červená srdce. R. 2000 se firma stává součástí koncernu Pivovarna Laško. Jeho součástí je také firma Fructal, a. s., z Ajdovščiny (http://www.fructal.si). Vznikla jako firma zpracovávající ovoce r. 1945. Z původně drobné „domácí“ výroby přešla na velkovýrobu r. 1963 a v 70. letech platila už za největšího výrobce ovocných džusů v někdejší Jugoslávii. R. 2001 se jejím novým majitelem stal pivovar Union.

Finančnictví

Nejvýznamnější slovinský bankovní dům je Nova Ljubljanska banka, a. s. Její předchůdkyní je Městská záložna z r. 1889, od r. 1970 nese název Ljubljanska banka. V obtížné situaci po rozpadu Jugoslávie a zhroucení společného trhu byla tato banka sanována a od r. 1994 působí pod názvem Nova ljubljanska banka. Má zastoupení také v Praze. V ČR působí také největší slovinská pojišťovna Triglav (podíl 40% na slovinském trhu). U nás má zastoupení ve většině krajských měst.