headerphoto

Notraňsko

Podobu Notraňska určuje jednak Dinárské pohoří (bohaté srážky, zalesněnost) a také poréznost jeho povrchu (krasová oblast). Řada ze zdejších řek je ponorných (Pivka, Unica, Rak, Lublanice). Kraj nemá mnoho dopravních spojení s centrem země, proto i v rozvoji turistiky zaostává za jinými regiony. Lyžování se rozvíjí v oblasti Bloke. Přírodopisnou zajímavostí je vysychající Cerknické jezero.

Postojenská jeskyně
Postojenská jeskyně

Centrem regionu je Postojna (20.000 obyv.), významná dopravní tepna na spojnici Lublaně a Přímoří. Strategický geografický význam má tzv. Postojenská brána (612 m), která je nejnižším přechodem ze střední Evropy do Mediteránu. Proslulosti dosáhla zejména zdejší Postojenská jeskyně, tvořená asi 27 km chodeb, vyhloubených řekou Pivkou. Do stejného komplexu patří také jeskyně Pivka a Černá jeskyně. Ve městě sídlí Ústav pro výzkum krasu Akademie věd a muzeum s cennými speleologickými a přírodopisnými sbírkami. 9 km odsud leží také známý hrad Predjama. Jiným známým hradem na Notraňsku je Snežnik s dochovaným vodním příkopem, renesančními hradbami a parkem z 19. století.

Cerknica je východiskem k dalším přírodním zajímavostem - k Cerknickému jezeru, chráněné krajinné oblasti Rakov Škocjan a do oblasti Snežniku. Vysychající Cerknické jezero bylo předmětem zájmu řady přírodovědců (Valvasor, Hacquet). Plné vody je zhruba půl roku, přibližně od konce podzimu do konce června. Tehdy má kolem 10 km na délku a 5 km na šířku. Pak z větší části vyschne a slouží místním jako pastviny. Nedaleký vrch Slivnica (1114 m) byl podle lidových vyprávění sídlem čarodějnic.

Rakov Škocjan
Rakov Škocjan - Most

Přírodní rezervace Rakov Škocjan zahrnuje řadu zajímavých útvarů, vytvořených řekou Rak (Velký a malý most). Vznikla propadem stropu podzemní jeskyně.

Planina Bloke je oblíbené místo běžkařů. Zajímavým etnografickým jevem je zdejší lyžařská tradice. Místní se tu kdysi na krátkých bukových lyžích a s jednou hůlkou v zimě dopravovali do sousedních vesnic, na mši či do školy.

Jednou z nejhezčích slovinských jeskyní je vodní Křížová jeskyně (slovin. Križna jama) nedaleko obce Bloška Polica. Část jeskyně je zatopená vodou a vytvářejí se tu jezírka. Proto je zde prohlídka možná pouze ve člunech.

Asi 2 km měří Babno polje, nejvyšší krasová pláň Notraňska. Jeho zvláštností jsou výrazné teplotní inverze, které z ní činí jedno z nejstudenějších míst Slovinska.